» Den 18, Butrint

Den 18, Butrint

Dnes ráno, po snídani v hotelu v Ioaninně, jsme vyrazili plnou parou zpět… do Albánie. V plánu jsme měli navštívit Butrint. A v záloze, pro případ hrozných silnic hodinu k dobru, která vznikla přesunem z Řecka do Albánie. Ráno bylo krásné a mrazivé, teploměr ve městě klesl na -4°, ale jak sluníčko stoupalo, tak stoupala i teplota. Když jsme sjížděli z hor zpět k moři, bylo pěkných 13°.

Ale popořádku… Hranice byly v poho. Celníci se zajímali kde sme byli (příjemným způsobem) a jak se nám tam líbilo. Asi jsme je potěšili, tak byly hodní. Jak jsme překročili hranici do Albánii, hned jsem byl na pozoru kvůli silnicím. Nicméně ten jih, to je výspa turismu a civilizace. Teda né, že by to bylo jako v Německu, ale taková hubenější D1 v Čechách 🙂 Prostě cesta do Särande zabrala z hranic skutečně asi 40min, přesně tak, jak navigace pravila. Teda ta na google mapách – ta naše nemá v této oblasti jedinou silnici.

Po příjezdu do Särande, jsem se rozhodli uskutečnit pokus o ubytování. Byli jsme tu opravdu brzy (okolo 10hod ráno) a tak jsme nevěděli, zda bude apartment ready. Ale byl. Ani jsme to moc dlouho nehledali. A nejen že byl připravenej, ale taky byl hodně pěknej. Velká kuchyňoobvývák, velká ložnice s balkónem do svahu, velká koupelna a vstřícnej pán. Hned jak jsme si vynosili naše krámy dovnitř, vyrazili jsme smě Butrinti.

Butrint, je historické město vybudované někdy 4stol před Kristem, které následně sloužilo řekům a římanům jako hlavní město v oblasti. Nejvíce ho rozvíjel César. Ale to si asi vygooglíte, pokud budete prahnout po historických faktech 🙂

Nevěděli jsme přesně jak to najdeme a jak to bude vypadat, ale silnice tam je jak v tom Německu a ukazatele tady taky nechybí. Samotné vykopávky, ačkoliv je to zase jenom samej šutr a hlína jsou fakt pěkný. Celý je to pod vodou (částečně) a umístěné v takovém lesíku, kterej to jakoby požírá. Ale samozřejmě je to hodně udržovaný. Taky vstupný nebylo na Albánii úplně zanedbatelný (5 EUR). Mohli jsme tam se psama a dokonce je tam nechali skoro všude běhat navolno… bylo to tam takový rodinný :))

Budov se tam dochovalo docela dost. Z fotek na internetu, co jsem viděl, jsem myslel, že tam bude jenom to divadlo, ale ta bazilika byla super. Skoro bych řek ještě lepší… i když želvičky v divadle mají svoje kouzlo 🙂 Prošli jsme si to úplně v pohodě asi za dvě hoďky a vyrazili zpět. Zašli jsme nakoupit, koupili ty čtyry malý korce (piva z fotky) a pak si udělali oběd. Po obědě a nějakech vysátejch korcích jsme vzali psy a šli se projít na pláž. Moře ke tu krásně čisté a je to super výhled na Korfu, které je opravdu co by kamenem dohodil.

Po procházce už jenom večeře, korce, řecká pálenka a pohoda s mokrými a smradlavými psy 🙂

Jiří Korec Up