» Den 7, Berat

Den 7, Berat

Po dopití první lahve výborného albánského vína k večeři se mi do psaní už moc nechtělo, ale budu statečný a dám to… bude to tedy strohé a nudné 🙂

Ráno po noci v zámeckém pokoji po královské večeři nás čekala královská snídaně. A taky že byla. Opět to před nás servírovali tak dlouho, až náš stůl vypadal jako švédský 🙂 Během snídaně jsme si všimli, že před hotelem běhají bílí králíčci. Prostě jako v pohádce… jeden (jediný co jsme viděli, když jsme dosnídali) se nechal skoro pohladit. Každopádně přišel čuchnout k ruce, jestli mu něco neneseme.

Protože dnes od rána nepršelo, jenom bylo zataženo, vydali jsme se na prohlídku města Berat a jeho hradu. Psi šli s námi a mezi místními obyvateli to vzbuzovalo opět nemalou pozornost. Dita vedoucí objekt maximálního posměchu a objektu maximální hrůzy (asi každý víte, jaký pes je který). Dokonce i pasáčci ženoucí stádo krůt přes město, po nás pokukovali, jestli je náhodou nechceme nějak rozprášit. Osobně si myslím, že hejno třicetikilových krůt by jednoho německýho ovčáka dalo jak nic, o tom jak by sezobli Pepinu ani nemluvě.

Hrad byl super. Chvíli sme se tam hrabali, pak jsme se tam chvíli procházeli a pak zaplatili jednomu domorodci, aby nás tam provedl. Mluvil pěkně anglicky a řekl nám k tomu spoustu věcí, které si nebudeme pamatovat, ale také spoustu zajímavostí, které si pamatovat budeme. Celá prohlídka hradu trvala něco málo přes hodinu a pak jsme vyrazili do města.

Město má krom nových a nezajímavých částí i dvě historické čtvrtě. V jejich uličkách jsme pobloudili, koupily od jedné divoženky předraženou marmošku a olivy užívali si křivolakých chodbiček mezi jednotlivými domky, které nás nikdy nikam nedovedli. Dokonce jsme se pokoušeli najít cestu k udržovanému byzantskému kostelu na skále, ale v tom jsme pohořeli. Ale ani jsme se moc nedivili, protože i číšník z našeho hotelu, kterého jsme hned ráno potkali ve městě, nám říkal, že je to velice komplikované.

No. Po prohlídce města už to šlo ráz na ráz. Vybrali jsme nějaké peníze, nakoupili albánský pivka v plechu a vyrazili na další královskou večeři. Dnes se podávala tradiční krůta 🙂 Pak už jenom spláchnout to tím výborným vínem a pak pivka z plechu na pokoji a pak spát a těšit se na zítřejší přejezd zbytku Albánie.

Jiří Korec Up